Jaki dom można postawić bez pozwolenia ?

PORADNIK

Jaki dom można postawić bez pozwolenia ?

Dom na zgłoszenie – jaka wysokość?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego powinien dopuszczać budowę budynków letniskowych lub gospodarczych wyższych niż 5 metrów. Wtedy w planie możemy uwzględnić poddasze użytkowe w postaci antresoli.

Antresola według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to górna część kondygnacji o powierzchni mniejszej od powierzchni parteru, niezamknięta przegrodami budowlanymi.

Oznacza to, że na antresoli nie możemy wydzielić dodatkowych pokoi, powinna być to jedna otwarta przestrzeń.

Dom bez pozwolenia – ile metrów?

Dom bez pozwolenia według aktualnego prawa może mieć maksymalnie 35 m² po obrysie zewnętrznym ścian a wysokość pomieszczeń musi mieć minimum 2,2 metra wewnątrz domku. Rodzaj fundamentu również jest dowolny, a budynek nie może posiadać piwnic. Dodatkowo domek bez pozwolenia można wzbogacić o taras (maksymalnie do 35 m²), jeśli taras będzie posiadał osobną konstrukcję i nie będzie stykał się z domkiem. Wtedy liczony jest jako altana.

Podczas umiejscowienia na działce, domek bez pozwolenia do 35m2 powinien zachować odpowiednią odległość od granic działki.
Jeśli posiada on okna i drzwi, ściany muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy. Jeżeli zaś na danej elewacji nie ma okien ani drzwi wystarczą 3 m odległości.

Końcowo wysokości budynku, wymiary, kolorystyka oraz inne wymagania co do wyglądu reguluje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Całoroczne Domki od ręki

Jako producent całorocznych domów z drewna z ponad 8 letnim doświadczeniem jesteśmy zdolni zakończyć budowę Twojego nowoczesnego i energooszczędnego domu nawet w 30 dni !

Jeżeli chcesz zaoszczędzić wiele miesięcy nerwówki i praktycznie od razu wprowadzić się do swojego wymarzonego domu zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą DOMKU OD RĘKI