Dom na zgłoszenie - Poradnik

Dom na zgłoszenie lub inaczej nazywany dom bez pozwolenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce, dlatego jeżeli Ty również jesteś zainteresowany to z naszego poradnika dowiesz się jakie wymagania musi spełnić Twoja działka zanim zdecydujesz się na budowę domu na zgłoszenie z naszą firmą oraz jak wygląda proces od strony prawnej

Jaka działka pod dom 35m2 bez pozwolenia

Najważniejszy punkt, bez którego nie można się obejść to jaka działka pod dom 35m2 bez pozwolenia. Chcąc wybudować dom na zgłoszenie 35m2 powinniśmy mieć działkę, która ma do doyspozycji minimum 500 m² gdyż według Prawa Budowlanego na każde 500 m² działki może przypadać 1 domek o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 35 m². Działka zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy, powinna dopuszczać: 

  • zabudowę jednorodzinną mieszkaniową, 
  • budowę domków letniskowych lub gospodarczych. 

Jeżeli działka będzie dopuszczać tylko budowę budynków gospodarczych, nie możemy w nich mieszkać, przed przekształceniem sposobu użytkowania. W domkach letniskowych możemy pomieszkiwać. Dodatkowo działka pod dom 35m2 musi dopuszczać budowę budynków letniskowych lub gospodarczych powyżej 5 metrów wysokości (nie dotyczy gdy działka dopuszcza zabudowę jednorodzinną mieszkaniową). 

Jaki dom można postawić bez pozwolenia ?

 

Dom na zgłoszenie jaka wysokość

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego powinien dopuszczać budowę budynków letniskowych lub gospodarczych wyższych niż 5 metrów. Wtedy w planie możemy uwzględnić poddasze użytkowe w postaci antresoli. 

Antresola według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to górna część kondygnacji o powierzchni mniejszej od powierzchni parteru, niezamknięta przegrodami budowlanymi. 

Oznacza to, że na antresoli nie możemy wydzielić dodatkowych pokoi, powinna być to jedna otwarta przestrzeń. 

Dom bez pozwolenia ile metrów

Dom bez pozwolenia według aktualnego prawa może mieć maksymalnie 35 m² po obrysie zewnętrznym ścian a wysokość pomieszczeń musi mieć minimum 2,2 metra wewnątrz domku. Rodzaj fundamentu również jest dowolny, a budynek nie może posiadać piwnic. Dodatkowo domek bez pozwolenia można wzbogacić o taras (maksymalnie do 35 m²), jeśli taras będzie posiadał osobną konstrukcję i nie będzie stykał się z domkiem. Wtedy liczony jest jako altana. 

Podczas umiejscowienia działce, domek bez pozwolenia do 35m2 powinien zachować odpowiednią odległość od granic działki.
Jeśli posiada on okna i drzwi, ściany muszą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy. Jeżeli zaś na danej elewacji nie ma okien ani drzwi wystarczą 3 m odległości. 

Końcowo wysokości budynku, wymiary, kolorystyka oraz inne wymagania co do wyglądu reguluje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. 

Co oferujemy jako producent domków na zgłoszenie bez pozwolenia?

Szybki czas realizacji

Wybudujemy dla Ciebie domek nawet w 30 dni

Nowoczesne projekty

Budujemy domy zgodnie z nowymi trendami. Niejeden projekt mile Cię zaskoczy

Wszystko załatwiamy za Ciebie

Od momentu podpisania umowy wszystkie sprawy związane z budową są po naszej stronie

Zadzwoń teraz i dopytaj o szczegóły domku bez pozwolenia do 35m2

Domy na zgłoszenie – kwestie prawne

Jeśli chodzi o domy na zgłoszenie to nie wymagają one :

  • Pozwolenia na Budowę,
  • projektu Budowlanego,
  • kierownika budowy,
  • ani żadnych odbiorów.


Po prostu wybieramy się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i wypełniamy tam odpowiedni wniosek. Koszt zgłoszenia domku bez pozwolenia wynosi około 100 zł.

We wniosku powinniśmy uwzględnićinformacje takie jak: 

  • termin rozpoczęcia prac budowlanych, rodzaj, sposób, zakres 
  • oświadczenie potwierdzające własność działki i przeznaczenie jej na cele budowlane 
  • projekt przedstawiający budynek (najlepiej załączyć jak najwięcej szkiców oraz rysunków) 

Po zgłoszeniu czekamy 30 dni na rozpatrzenie naszego wniosku. Jeśli po tym czasie niepojawił się sprzeciw ze strony Urzędu/Starostwa możemy rozpocząć budowę!

Należypamiętać, że budowę musimy rozpocząć w terminie zgodnie z naszym zgłoszeniem, a przynajmniej w ciągu 3 lat od określenia daty prac.

ZOBACZ NASZ BESTSELLER I HIT CENOWY TEGO ROKU

Projekt stodoła domki od ręki

DOM NA ZGŁOSZENIE STODOŁA 35M2

Gotowy w 30 dni

Pow. Zabud. do 35m2

Nowoczesny design

Załatwimy wszystkie formalności