Coraz bardziej popularną formą nieruchomości staje się budowanie klasycznych domów szkieletowych. Nie ma powodu do zaskoczenia ponieważ nie od dziś wiadomo, że domy szkieletowe to rozwiązanie nie tylko nowoczesne ale też energooszczędne. Spośród wielu zalet takiego budownictwa możemy wyróżnić szczególnie jedną, a mianowicie dość łatwe w osiągnięciu utrzymanie komfortowej temperatury w budynku a to w z kolei daje możliwości na sporą oszczędność. Jakie mamy do dyspozycji opcje w zakresie ogrzewania domu zbudowanego w technologii szkieletowej ?
PO PIERWSZE ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Dom, który został zbudowany na bazie szkieletowej już w swoich założeniach charakteryzuje się zaskakująco wysokimi wskaźnikami przenikalności cieplnej. Prawidłowo użyte materiały ocieplające sprawiają bowiem, że taki dom zatrzymuje w środku ciepło. Dodatkowo skutecznie zatrzymuje efekty tego, co może dziać się za oknem. Część inwestorów zadaje sobie pytanie czemu tak się dzieje. Jest kilka czynników. Co ma zatem wpływ na zarządzanie energią cieplną w domu szkieletowym ? Są to między innymi:
- oczywiście powierzchnia domu. Wynika to z prostego faktu, że większa powierzchnia będzie wymagała większej ilości energii by ją ogrzać
- straty wentylacyjne, które jednak są bardzo skutecznie uzupełniane przez wentylację mechaniczną charakteryzującą się możliwością odzyskiwaniem ciepła
- sposób, w jaki dom szkieletowy został ocieplony.
- wybrany sposób ogrzewania
Warto mieć na uwadze fakt, że znakomitym izolatorem ciepła jest drewno, które umożliwia również pełen przepływ pary wodnej, dzięki czemu łatwe jest zachowanie odpowiedniej jakości mikroklimatu wewnątrz budynku. Jednak sam szkielet zbudowany z dobrej jakości drewna musi być wypełniony odpowiedniej jakości materiałem. Taki materiał powinien być ognioodporny z oczywistych przyczyn, a jednocześnie wodoodporny. Ważnym czynnikiem jest również bezkompromisowa szczelność, szczególnie tam, gdzie występują tak zwane mostki termiczne. Dodatkowymi cechami powinna być odporność na hałas czy wiatr.
Wszystkie te cechy spełnia wełna mineralna, dlatego podczas budowy domów szkieletowych w firmie Mddom stosujemy najwyższej jakości wełnę mineralną. Mamy bowiem pewność, że mieszkańcy tak ocieplonego domu będą mogli mieszkać w nim w należnym komforcie.
CZYM OGRZEWAĆ DOM SZKIELETOWY?
Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania w domu szkieletowym jest jednym z kluczowych czynników, które wpłyną na energooszczędność całej konstrukcji. Decyzja powinna być poprzedzona wiedzą o tym, ze takie źródło powinno charakteryzować się dobrym stosunkiem jakości do ceny i nie być ani nadmiarowe ani zbyt słabe. Do wyboru są między innymi:
- kocioł na paliwo stałe, które jest tradycyjnym rozwiązaniem, jednak jest ono skuteczne tylko przy zastosowaniu kotła o bardzo wysokiej sprawności
- ogrzewanie gazowe, które przy dostępie do sieci są bezpieczne i niemal bezobsługowe
- ogrzewanie elektryczne, którego koszt będzie zawsze uzależniony od cen energii elektrycznej, które w ostatnich czasach zmieniają się w sposób dynamiczny. Jednak należy pamiętać, że koszty mogą być tu obniżone przez zastosowanie paneli fotowoltaicznych.
- pompa ciepła, która bywa jednym z najbardziej optymalnych sposobów ogrzewania, w szczególności gdy zostanie połączona z wentylacją mechaniczną i panelami słonecznymi. To rozwiązanie jest ekologiczne i stosunkowo nisko kosztowe.
Domy szkieletowe zazwyczaj nie potrzebują urządzeń do ogrzewania pobierających dużo mocy. Tego typu budowlę można ogrzać bowiem stosunkowo łatwo i szybko a raz nagrzane wnętrze utrzymuje ciepło całkiem długo. w Takim przypadku optymalnym wyborem będą rozwiązania charakteryzujące się maksymalną elastycznością. Będą to urządzenia oferujące niewielką moc maksymalną. Dla inwestora to wiadomość radosna ponieważ tego typu rozwiązania to zazwyczaj opcje zdecydowanie bardziej atrakcyjne pod względem ceny.
Podejmując decyzję o wyborze ogrzewania do domu szkieletowego należy brać pod uwagę realne zapotrzebowanie i mierzyć siły na zamiary. Oznacza to, że w analizie ważny będzie rozmiar budżetu oraz realne zapotrzebowanie na energię cieplną. Nie jest wskazane inwestowanie w sprzęt nieadekwatny do rozmiaru naszego domu, a z drugiej strony urządzenie nieywstarczająco mocne nie zapewni wystarczającej ilości ciepła. Odpowiedni dobór tych parametrów w pakiecie z innymi mądrze podjętymi decyzjami przed i trakcie budowy pozwoli sobie energooszczędny dom szkieletowy, w którym przebywanie będą przyjemne i komfortowe.
Pamiętać należy aby do realizacji inwestycji wybrać profesjonalnego wykonawcę domów szkieletowych. Tylko firma z dużym doświadczeniem będzie potrafiła zapewnić wysokiej jakości doradztwo, także jeśli chodzi o wybór formy ogrzewania. Dlatego zachęcamy do kontaktu. My w “Domkach od ręki” nie tylko w sposób maksymalnie fachowy odpowiemy na wszystkie pytania ale również przygotujemy najlepszą ofertę.