Domy szkieletowe mają tę właściwość, że z definicji są energooszczędne. Dom szkieletowy bowiem jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji, niż domy budowane w sposób tradycyjny. Jednak jest jeszcze dom zeroenergetyczny. Czym jest tego rodzaju konstrukcja?
Cóż, twórcami idei domu zeroenergetycznego były ludy Skandynawii, a w szczególności specjaliści z Norwegii. Poczynili oni założone, że dom zeroenergetyczny powinien produkować tyle energii ile sam zużywa.
DOM ZEROENERGETYCZNY (ZNE)
Ten rodzaj domu nazywany jest różnie: mówi się, że jest to dom zerowej energii netto, lub po prostu dom zeroemisyjny. Ale czym on de facto jest? Dom zeroenergetyczny to taki dom, który zużywa maksymalnie mało energii. Dzięki temu automatycznie staje się również domem bardzo ekologicznym.
Oczywiście to, jak niskie może być zużycie energii w tego rodzaju budowli zależy od wielu zmiennych takich jak miejsce, w którym jest budowany, czy wybranych składników domu.
W naszych okolicznościach geograficznych dom zeroenergetyczny będzie potrzebował energii dostarczanej ze źródeł zewnętrznych. Wpływają na to przede wszystkim warunki w okresie jesiennym i zimowym. Jednak nawet wtedy energia pobierana ze źródła zewnętrznego jest zdecydowanie mniejsza, niż z domach o innej konstrukcji. Zatem nawet w wymagających warunkach szkieletowy dom zeroenergetyczny funkcjonuje bezproblemowo stając się domem przyjaznym środowisku.
Sercem zeroenergetycznego domu szkieletowego jest instalacja grzewcza, która w tym przypadku opiera się na pompie ciepła, systemie rekuperacji i pracy paneli fotowoltaicznych, lub innym odnawialnym i ekologicznym źródle ciepła.
ENERGIA POD KONTROLĄ
Dom zeroenergetyczny ma w swojej charakterystyce możliwość zapewnienia sobie energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Jak to osiągnąć? Tu z pomocą przychodzi nam technologia i nowoczesne rozwiązania, które znacznie ułatwiają ten cel. Naturalnym wyborem wydaje się oczywiście wykorzystywanie własnych źródeł energii czyli głównie pompy ciepła, czy instalacji fotowoltaicznej. Najlepsze efekty daje zdecydowanie wykorzystanie obu tych źródeł energii. Dzieje się tak szczególnie w miesiącach wymagających najwięcej pracy od tego typu urządzeń.
Domy zeroenergetyczne są wyborem zdecydowanie wartym rozważenia, albowiem charakteryzują się, pośród innych zalet, wysokiej jakości izolacją termiczną, która w połączeniu z rekuperacją daje znakomite efekty. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wybór urządzeń niezbędnych do zapewnienia energii cieplnej w domu zeroenergetycznym jest zależny od wielu czynników, w tym miedzy innymi kubatury domu, ale także budżetu, którym dysponuje inwestor. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie takich urządzeń dobrym pomysłem będzie konsultacja z wyspecjalizowaną w budowie domów szkieletowych firmą z dużym doświadczeniem. Fachowcy będą znali dostępne opcje i możliwości i doradzą wybór, który będzie nie tylko optymalny w wybranym przez nas domu ale również w zakresie finansowym. Dokładna wiedza w tej materii jest szczególnie ważna, albowiem od 2023 każdy dom musi mieć certyfikat energetyczny. Wybierając jeden z projektów domów szkieletowych dostępnych na naszej stronie ta kwestia przestaje być wyzwaniem.
Posiadanie domu zeroenergetycznego to zdecydowanie dobry wybór dający cały wachlarz korzyści. Największa z nich to niezależność w sporym stopniu od zewnętrznych źródeł energii. To szczególnie dobra wiadomość w czasach, w których ceny energii rosną w zauważalny sposób. Inwestycja w dom zeroenergetyczny nie daje oczywiście błyskawicznych efektów ale w dłuższym czasie okazuje się być zawsze zauważalnie opłacalnym rozwiązaniem.